Jak se staví venkovní terasa


Také máte možnost přestěhovat se z města na venkov a žít v rekreační oblasti, třeba v rekonstruované chatě pro celoroční bydlení? Můžete prodat městský byt a koupit starší chajdu a upravit si ji podle svého gusta? Pak neváhejte, protože to, co každému z nás nejvíce škodí, je stres, a ten bývá ve městech mnohem intenzivnější i díky smogu, hluku a velkému množství lidí, co nejsou zas tak úplně psychicky vyrovnaní.

dlažba na terase

Součástí rekreačních chat bývají samozřejmě i zahradní pozemky. Jestliže je chata umístěna ve svahu, což je docela časté, a na okraji lesa s výhledem do otevřeného prostoru pod vámi, je to velký dar, a toho lze mistrně využít pro výstavbu otevřené terasy. Vyzdobíte ji zahradním nábytkem, velkými květináči s okrasnými kvetoucími azalkami nebo oleandry či rododendrony, a kdo dává přednost umělým rostlinám, může si tam umístit i přes zimu umělý buxus, ten vypadá zajímavě i pod sněhem.

šachovnicová dlažba

Výstavbu zahradní terasy si důkladně rozmyslete, zvláště pokud ji chcete stavět svépomocí. Záleží tu totiž na několika zásadních faktorech, které tu vstupují do hry, a s nimiž byste tu mohli mít potíže.

Sklon svahu – Bezpodmínečně musíte začít vyrovnáním terasy do roviny, což je ve svažitém terénu dosti náročný proces betonáže. Nezapomeňte, že terasa musí mít odtokový sklon, aby vám voda netekla do základů domu, ale na druhou stranu.

Upevnění nosné konstrukce – stavíte-li terasu ze dřeva, musíte mít stavební vzdělání nebo alespoň povědomí o tom, co děláte. A pokud si na toto netroufáte, oslovte odborníky. Pokládku terasové dlažby nebo prken pak už obvykle zvládnete sami.

Terasová prkna – prkna na terasu vybírejte s citem a dle doporučení odborníků. Velmi dobře se na ně hodí sibiřský modřín, je velmi trvanlivý, pevný, spolehlivý a také vzhledově atraktivní.

Suchá dlažba – další možností je suchá pokládka betonových dlaždic, využívají se k tomu terče pod dlažbu a je to výhodné v tom, že odtud snadno odtéká dešťová voda, aniž by se tu tvořily kaluže nebo v zimě námraza.