Lipová vůně


Když kráčíte alejí s těmi statnými stromy a zrovna kvetou, jistě si nelze nezapamatovat tu vůni. A také, pokud jste v klidu dále od civilizace, bzukot včel, které pilně pracují právě na květech tohoto stromu. Celá alej, každý strom tak žije vlastním životem. Je velká škoda, že to trvá tak krátce.

Právě toto období je určeno těm, kteří chtějí kvalitní čaj, aby si několik květů natrhali a nasušili. Když totiž tyto https://is.muni.cz/th/134538/pravf_m/Obecne_prospesna_spolecnost_DP_final.doc nasbírané a prosušené květy spaříme a necháme louhovat, dostaneme poměrně silný, a hlavně zdravý výluh neboli odvar, nesprávně lipový čaj.

lipová alej

Tento odvěký prostředek pro léčbu zimních nemocí funguje již stovky let. A samozřejmě, že není jen proti chřipce a nachlazení. Jeho přínos našemu zdraví je daleko větší. Ony totiž tyto květy umí trošku tišit bolest a rozpouští hleny. Mimoto dají do pořádku celý trávicí systém a také umí pročisti močové cesty. Stejně jako spousta jiných bylin, dá se i lipový květ kombinovat s jiným léčivkami, a tak léčit více věcí najednou. Lipového květu není nikdy dost, takže je dobré si jej natrhat trošku více. Ale zase není třeba oškubat celý strom, ani v případě, že byste na tom chtěli profitovat.

lipový květ

Lípa jako strom má obecně vzato spoustu druhů, ale u nás netřeba přemýšlet který je který, tedy při sběru květů. Ten se provádí nejlépe ze štaflí, nebo žebříku. Optimální je mít na háku košíček, ale také je možno pod místem sběru rozprostřít čisté prostěradlo a květ do něj házet. Sušit se poté má ve stínu a nikoli na přímém slunci. U drogy většinou nedochází k plesnivění, ale přesto je dobré ji prohazovat a průběžně kontrolovat. Skladování je pak stejné jako u ostatních sušených bylin.

Vy si s tím však starosti dělat nemusíte. Vám stačí o něco výše kliknout na odkaz a přímo přes něj si sušený květ lípy objednat. Nu a když vám zboží dorazí, můžete si lipový výluh v klidu vychutnat.